Telefon
WhatsApp
X

Kuzey Kıbrıs

 

Kuzey Kıbrıs’ta hakim hava tipik Akdeniz iklimidir. Yazları sıcak kurak ve kışları ılık yağışlı geçen iklim türüdür.

Pek çok insan, bu zamanların, Kıbrıs’ı ziyaret etmek için en güzel zamanlar olduğunu söyler. Kıbrıs, genellikle, fotoğrafçılar, ressamlar ve doğa hayranları için bu zamanda vazgeçilmez bir yerdir. Yol kenarlarında, tepelerde, ve gözle görülebilen pek çok noktada yabani çiçekler, orkideler ve buna benzer pek çok güzellik bulunmaktadır. Tepelerdeki ve dağlardaki yeşillikler, mavi gökyüzüyle, mükemmel uyum içindedir. Bu mevsimde havalar, ılımlı olur, fakat yağmura yakalanma ihtimalinizde vardır. Bu yüzden şemsiyenizi yanınıza almayı unutmayın. Akşamları daha çok nem hissedebilirsiniz ve genellikle mayıs ayının ortalarında hava daha da ılımlı olmaya başlar, fakat hafif bir cekete ihtiyaç duyabilirsiniz.

Haziran, temmuz ve ağustos ayları sıcağın ve güneşin garantili zamanlarıdır. Havuz kenarında ya da sahilde dinlenmek isteyenler için, harika bir zamandır. Rüzgar sörfü, yelkenliler, su kayağı ve jetskiler hemen hemen her kumsalda bulunmaktadır. Ayrıca, derin dalış meraklıları için merkezlerde vardır. Ağustos ayının sonlarında bir Türk köyünde konaklayıp, keçiboynuzu toplayıp nasıl pekmez yapıldığını öğrenebilirsiniz. Kaplumbağalar, yaz aylarında sahillerde dinlenirler. Avrupalı ve Türkiyeli öğrenciler tarafından kayda alınırlar. Daha çok Alagadi Kaplumbağa Merkezinde dinlenen kaplumbağaları görmek mümkündür. Ne yaparsanız yapın, yakıcı güneş ışınlarından korunmak için üzerinize hafif bir şeyler mutlaka alın. Güneş yağı kullanın ve bol bol su tüketin.

 

Son baharda bile su sporları için deniz, gerekli ılımanlığa sahiptir. Sıcaklık genel olarak, 20 derece civarındadır ve yürüyüş, binicilik ve bisiklete binme için idealdir. Doğa gezginleri, ressamlar ve fotoğrafçılar, burada büyülenirler. Ayrıca, bu zamanlar tarihsel mekanları gezmek için en uygun zamanlardır. Dilediğiniz takdirde, zeytin toplayıp, zeytinyağı üretmeyi de öğrenebilirsiniz. Kasım aylarında geceler tekrar üşütücü bir hal alabilir. Bu yüzden ek kıyafet giymeniz önemlidir.

Üşütücü kışları bir yana atıp, güneş ışığının tadını çıkarın. Ülkenin, dört bir yanını gezin ve dağlardan sahillere inin. Yılın bu zamanlarında, kuş sevenler, çok farklı türlerde kuşlar görür ve buradan ayrılmak istemezler. Eğer yeni yıla burada girmek isterseniz, oteller, dükkanlar çok güzel dekore edilir, pazarlar kurulur ve dizi dizi konserler verilir. Anglican Kilisesi yılın bu zamanlarında da hizmet verir. Yeni yıl, burada tam bir coşkuyla kutlanır. Hava kış mevsimi olmasına rağmen halen dondurma yenilebilecek iyidir. Bazen rüzgarlı olabilir ve yağmur yağabilir. Bu yüzden, su geçirmez elbise ve şemsiye almanız gerekebilir.

 

Kuzey Kıbrıs’ta Nüfus

Aralık 2011’de yapılan nüfus sayımına göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde sürekli ikamet eden nüfusun 286 bin 257 olduğu, bu nüfusun 150 bin 483'ünün (yüzde 52,6) erkek, 135 bin 774’ünün ise (yüzde 47,4) kadın olduğu belirlendi.

Devlet Planlama Örgütü’nden Nüfus ve Konut Sayımı’yla ilgili yapılan açıklamaya göre ülkede yaşayan Kıbrıs doğumlu (KKTC ve Güney Kıbrıs) kişilerin sayısı 160 bin 207. Bu rakam Kıbrıs'ta sürekli ikamet eden nüfusun yüzde 56,0'ını oluşturuyor. KKTC'de sürekli ikamet eden Türkiye doğumlu kişilerin sayısı ise 104 bin 641. Bu rakam ise Kıbrıs'ta sürekli ikamet eden nüfusun yüzde 36,6'sını oluşturuyor.

 

North Cyprus Public Holidays

1 January Yılbaşı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı
1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Türkiye Cumhuriyet Bayramı
15 Kasım KKTC Cumhuriyet Bayramı

 

Kuzey Kıbrıs’taki Yabancı Temsilcilikler

Avusturalya Temsilciliği

Tel: 2277332

Fransız Kültür Derneği

Tel: 2283328

Alman Temsilcilği

Tel: 2275161

Türkiye Elçiliği

Tel: 2272314 
Fax: 2282209

Büyük Britanya Temsilciliği

Tel: 2283861 
Fax: 2287054

Amerika Temsilciliği

Tel: 2252440 
Fax: 2252442